Ayın Dergisi: Vogue US Eylül Sayısı

8:43 PM


Sanırım moda ile ciddi olarak ilgili olup da Vogue Amerika'nın 'Eylül Sayısı'nı bilmeyen yoktur. Ciddi olarak ilgilenen diyorum ama bak. Öyle yüzeysel olarak moda dendiğinde bir tek Cemil İpekçi'yi bilenlerden bahsetmiyorum.

Neyse, şu zamana kadar en kalın sayı olarak 2007 yılının Eylül Sayısı vardı. Bu sayının yapım aşamasının belgeselini bile çekmişler. Tabii her izleyişimde ayrı bir kriz geçiriyorum, orası ayrı. Vogue Amerika için Eylül Sayıları bir başkadır. Neden mi? Çünkü onlar için bu sayı 'Yıl Dönümü' sayısıdır. Tabii Anna Wintour, bir kez daha kendi kendine meydan okuyarak 2012 Eylül Sayısının gelmiş geçmiş en kalın sayı olacağını açıkladı. 2007'de çıkan Eylül Sayısı tam 840 sayfa idi. Bu yıl kapağını Lady Gaga'nın süslediği Eylül Sayısı ise tamtamına 916 sayfa! 

Lady Gaga verdiği röportajda yeni çıkan kokusundan, müziğinden, her yeri ayağa kaldıran etten elbisesi ve daha birçok şeyden bahsetmiş. Hadi kısaca göz atalım..

Lady Gaga, Vogue US Eylül Sayısı Kapağında (elbisesi Marc Jacobs)
Mert Alas ve Marcus Piggott ikilisinin yaptığı çekimde kapak görünümü için Lady Gaga ona özel hazırlanan Marc Jacobs elbise giydi. Marc Jacobs, facebook sayfası üzerinden elbisenin yapım aşaması sırasında çekilen bir fotoğrafı  paylaştı. Kapak o kadar mükemmel ki tanımlayacak kelime bulamıyorum. 

Bu kapak ve çekimde çok fazla şeyi seviyorum, içinden birini seçmesi zor. E ne yapabilirim ki? Mert ve Marcus Lady Gaga'yı Vogue'un Eylül Sayısı için çekiyor ve çekimin stilistliğini de çok sevgili insan Grace Coddington yapıyor. Cümlenin muhteşemliğine bakar mısınız?

916 sayfa da neymiş diyebilir bazıları ama 2007'nin yapım aşamasını izlediğimden bu derginin arkasında ne kadar emeğin olduğunu az buçuk tahmin edebiliyorum. Bir kere bu sayının yapımına en az 7 ay önceden başlanmıştır eminim ki. Ki Anna Wintour 916 sayfalık bir derginin 300 sayfasını reklamlarla harcayacak bir insan değil, biliyorum ki sayının içinde daha bir sürü hikaye, haber ve fotoğraf çekimi var. Ama benim bulabildiğim (daha doğrusu ulaşabildiğim) çekim Lady Gaga'nın kapak çekimi oldu. Bu sayı, Lady Gaga'nın kapağını süslediği ikinci Vogue Amerika sayısı ve Mert & Marcus'un da ilk Vogue kapağı çekimi. 
 


You Might Also Like

0 comments